Samtec Inc. ZW-20-10-T-D-500-185
Part No.:
ZW-20-10-T-D-500-185
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-10-T-D-500-185 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.185" (4.699mm)