Samtec Inc. ZW-20-08-L-D-220-215
Part No.:
ZW-20-08-L-D-220-215
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-08-L-D-220-215 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.095" (2.413mm)
Length - Stack Height:
0.220" (5.588mm)
Length - Tail:
0.215" (5.461mm)