Samtec Inc. ZW-18-20-T-D-500-240
Part No.:
ZW-18-20-T-D-500-240
Description:
CONN BRD STACK .100" 36POS
Shipping
ZW-18-20-T-D-500-240 Information
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.390" (9.906mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.240" (6.096mm)