Samtec Inc. ZW-18-12-T-D-550-240
Part No.:
ZW-18-12-T-D-550-240
Description:
CONN BRD STACK .100" 36POS
Shipping
ZW-18-12-T-D-550-240 Information
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.240" (6.096mm)