Samtec Inc. ZW-18-12-T-D-540-275
Part No.:
ZW-18-12-T-D-540-275
Description:
CONN BRD STACK .100" 36POS
Shipping
ZW-18-12-T-D-540-275 Information
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height:
0.540" (13.716mm)
Length - Tail:
0.275" (6.985mm)