Samtec Inc. ZW-18-12-G-S-472-275
Part No.:
ZW-18-12-G-S-472-275
Description:
CONN BRD STACK .100" 18POS
Shipping
ZW-18-12-G-S-472-275 Information
Number of Positions:
18
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.283" (7.188mm)
Length - Stack Height:
0.472" (11.989mm)
Length - Tail:
0.275" (6.985mm)