Samtec Inc. ZW-16-19-S-S-915-165-LL
Part No.:
ZW-16-19-S-S-915-165-LL
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-16-19-S-S-915-165-LL Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:
0.915" (23.241mm)
Length - Tail:
0.165" (4.191mm)