Samtec Inc. ZW-16-15-S-S-340-200
Part No.:
ZW-16-15-S-S-340-200
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-16-15-S-S-340-200 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.340" (8.636mm)
Length - Tail:
0.200" (5.080mm)