Samtec Inc. ZW-16-15-S-S-255-135
Part No.:
ZW-16-15-S-S-255-135
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-16-15-S-S-255-135 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height:
0.255" (6.477mm)
Length - Tail:
0.135" (3.429mm)