Samtec Inc. ZW-16-13-S-S-810-140-LL
Part No.:
ZW-16-13-S-S-810-140-LL
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-16-13-S-S-810-140-LL Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
0.810" (20.574mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)