Samtec Inc. ZW-16-13-G-S-500-230
Part No.:
ZW-16-13-G-S-500-230
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-16-13-G-S-500-230 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.500" (12.700mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.230" (5.842mm)