Samtec Inc. ZW-16-11-S-S-540-230
Part No.:
ZW-16-11-S-S-540-230
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-16-11-S-S-540-230 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.540" (13.716mm)
Length - Tail:
0.230" (5.842mm)