Samtec Inc. ZW-16-11-L-D-300-315
Part No.:
ZW-16-11-L-D-300-315
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 32POS
Shipping
ZW-16-11-L-D-300-315 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
32
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.315" (8.000mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.315" (8.000mm)