Samtec Inc. ZW-16-09-G-D-216-254
Part No.:
ZW-16-09-G-D-216-254
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 32POS
Shipping
ZW-16-09-G-D-216-254 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
32
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height:
0.216" (5.486mm)
Length - Tail:
0.254" (6.452mm)