Samtec Inc. ZW-15-12-L-D-590-220
Part No.:
ZW-15-12-L-D-590-220
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 30POS
Shipping
ZW-15-12-L-D-590-220 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
30
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.220" (5.588mm)