Samtec Inc. ZW-14-15-T-T-250-195
Part No.:
ZW-14-15-T-T-250-195
Description:
CONN BRD STACK .100" 42POS
Shipping
ZW-14-15-T-T-250-195 Information
Number of Positions:
42
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.195" (4.953mm)