Samtec Inc. ZW-14-15-G-D-290-100
Part No.:
ZW-14-15-G-D-290-100
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Shipping
ZW-14-15-G-D-290-100 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height:
0.290" (7.366mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)