Samtec Inc. ZW-14-13-L-D-866-104
Part No.:
ZW-14-13-L-D-866-104
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Shipping
ZW-14-13-L-D-866-104 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height:
0.866" (21.996mm)
Length - Tail:
0.104" (2.642mm)