Samtec Inc. ZW-14-12-L-D-500-100
Part No.:
ZW-14-12-L-D-500-100
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Shipping
ZW-14-12-L-D-500-100 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)