Samtec Inc. ZW-14-10-L-D-420-170
Part No.:
ZW-14-10-L-D-420-170
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Shipping
ZW-14-10-L-D-420-170 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height:
0.420" (10.668mm)
Length - Tail:
0.170" (4.318mm)