Samtec Inc. ZW-13-11-G-D-590-065
Part No.:
ZW-13-11-G-D-590-065
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 26POS
Shipping
ZW-13-11-G-D-590-065 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
26
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.065" (1.651mm)