Samtec Inc. ZW-12-20-G-D-340-340
Part No.:
ZW-12-20-G-D-340-340
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 24POS
Shipping
ZW-12-20-G-D-340-340 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
24
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.450" (11.430mm)
Length - Stack Height:
0.340" (8.636mm)
Length - Tail:
0.340" (8.636mm)