Samtec Inc. ZW-12-14-G-D-1165-185
Part No.:
ZW-12-14-G-D-1165-185
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 24POS
Shipping
ZW-12-14-G-D-1165-185 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
24
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.080" (2.032mm)
Length - Stack Height:
1.165" (29.591mm)
Length - Tail:
0.185" (4.699mm)