Samtec Inc. ZW-11-09-G-D-225-253
Part No.:
ZW-11-09-G-D-225-253
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 22POS
Shipping
ZW-11-09-G-D-225-253 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
22
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.252" (6.400mm)
Length - Stack Height:
0.225" (5.715mm)
Length - Tail:
0.253" (6.426mm)