Samtec Inc. ZW-10-20-G-D-650-140
Part No.:
ZW-10-20-G-D-650-140
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-10-20-G-D-650-140 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height:
0.650" (16.510mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)