Samtec Inc. ZW-10-20-G-D-215-175
Part No.:
ZW-10-20-G-D-215-175
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-10-20-G-D-215-175 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.740" (18.796mm)
Length - Stack Height:
0.215" (5.461mm)
Length - Tail:
0.175" (4.445mm)