Samtec Inc. ZW-10-14-G-D-1040-138
Part No.:
ZW-10-14-G-D-1040-138
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-10-14-G-D-1040-138 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.252" (6.400mm)
Length - Stack Height:
1.040" (26.416mm)
Length - Tail:
0.138" (3.500mm)