Samtec Inc. ZW-10-13-L-D-900-230
Part No.:
ZW-10-13-L-D-900-230
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-10-13-L-D-900-230 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.900" (22.860mm)
Length - Tail:
0.230" (5.842mm)