Samtec Inc. ZW-10-12-G-D-632-160
Part No.:
ZW-10-12-G-D-632-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-10-12-G-D-632-160 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.238" (6.045mm)
Length - Stack Height:
0.632" (16.053mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)