Samtec Inc. ZW-10-08-S-D-200-080
Part No.:
ZW-10-08-S-D-200-080
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-10-08-S-D-200-080 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.080" (2.032mm)