Samtec Inc. ZW-08-19-G-D-956-087
Part No.:
ZW-08-19-G-D-956-087
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-19-G-D-956-087 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.287" (7.290mm)
Length - Stack Height:
0.956" (24.282mm)
Length - Tail:
0.087" (2.210mm)