Samtec Inc. ZW-08-19-G-D-950-250
Part No.:
ZW-08-19-G-D-950-250
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-19-G-D-950-250 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height:
0.950" (24.130mm)
Length - Tail:
0.250" (6.350mm)