Samtec Inc. ZW-08-19-G-D-925-240
Part No.:
ZW-08-19-G-D-925-240
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-19-G-D-925-240 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height:
0.925" (23.495mm)
Length - Tail:
0.240" (6.096mm)