Samtec Inc. ZW-08-19-G-D-800-090
Part No.:
ZW-08-19-G-D-800-090
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-19-G-D-800-090 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.440" (11.176mm)
Length - Stack Height:
0.800" (20.320mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)