Samtec Inc. ZW-08-13-S-D-850-146
Part No.:
ZW-08-13-S-D-850-146
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-13-S-D-850-146 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.234" (5.944mm)
Length - Stack Height:
0.850" (21.590mm)
Length - Tail:
0.146" (3.708mm)