Samtec Inc. ZW-08-13-S-D-840-140
Part No.:
ZW-08-13-S-D-840-140
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-13-S-D-840-140 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:
0.840" (21.336mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)