Samtec Inc. ZW-08-13-G-D-740-150
Part No.:
ZW-08-13-G-D-740-150
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-13-G-D-740-150 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height:
0.740" (18.796mm)
Length - Tail:
0.150" (3.810mm)