Samtec Inc. ZW-08-13-G-D-660-300
Part No.:
ZW-08-13-G-D-660-300
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-13-G-D-660-300 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.270" (6.858mm)
Length - Stack Height:
0.660" (16.764mm)
Length - Tail:
0.300" (7.620mm)