Samtec Inc. ZW-08-13-G-D-480-400
Part No.:
ZW-08-13-G-D-480-400
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-13-G-D-480-400 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.350" (8.890mm)
Length - Stack Height:
0.480" (12.192mm)
Length - Tail:
0.400" (10.160mm)