Samtec Inc. ZW-08-13-G-D-473-360
Part No.:
ZW-08-13-G-D-473-360
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-13-G-D-473-360 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.397" (10.084mm)
Length - Stack Height:
0.473" (12.014mm)
Length - Tail:
0.360" (9.144mm)