Samtec Inc. ZW-08-11-S-D-530-290
Part No.:
ZW-08-11-S-D-530-290
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-11-S-D-530-290 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height:
0.530" (13.462mm)
Length - Tail:
0.290" (7.366mm)