Samtec Inc. ZW-08-11-S-D-490-280
Part No.:
ZW-08-11-S-D-490-280
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-11-S-D-490-280 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.490" (12.446mm)
Length - Tail:
0.280" (7.112mm)