Samtec Inc. ZW-08-10-S-D-500-095
Part No.:
ZW-08-10-S-D-500-095
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-10-S-D-500-095 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.095" (2.413mm)