Samtec Inc. ZW-08-10-S-D-360-175
Part No.:
ZW-08-10-S-D-360-175
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-10-S-D-360-175 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height:
0.360" (9.144mm)
Length - Tail:
0.175" (4.445mm)