Samtec Inc. ZW-08-10-S-D-240-155
Part No.:
ZW-08-10-S-D-240-155
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-10-S-D-240-155 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.435" (11.049mm)
Length - Stack Height:
0.240" (6.096mm)
Length - Tail:
0.155" (3.937mm)