Samtec Inc. ZW-08-09-S-D-369-164
Part No.:
ZW-08-09-S-D-369-164
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-09-S-D-369-164 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.197" (5.004mm)
Length - Stack Height:
0.369" (9.373mm)
Length - Tail:
0.164" (4.166mm)