Samtec Inc. ZW-07-20-S-D-761-120
Part No.:
ZW-07-20-S-D-761-120
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 14POS
Shipping
ZW-07-20-S-D-761-120 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.249" (6.325mm)
Length - Stack Height:
0.761" (19.329mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)