Samtec Inc. ZW-07-11-S-D-540-155
Part No.:
ZW-07-11-S-D-540-155
Description:
CONN BRD STACK .100" 14POS
Shipping
ZW-07-11-S-D-540-155 Information
Number of Positions:
14
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height:
0.540" (13.716mm)
Length - Tail:
0.155" (3.937mm)