Samtec Inc. ZW-06-13-S-D-742-170
Part No.:
ZW-06-13-S-D-742-170
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 12POS
Shipping
ZW-06-13-S-D-742-170 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.318" (8.077mm)
Length - Stack Height:
0.742" (18.847mm)
Length - Tail:
0.170" (4.318mm)