Samtec Inc. ZW-05-09-S-T-240-090
Part No.:
ZW-05-09-S-T-240-090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 15POS
Shipping
ZW-05-09-S-T-240-090 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
15
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.400" (10.160mm)
Length - Stack Height:
0.240" (6.096mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)